width= width= width=

 

У рамках інструменту інституційної розбудови Європейського Союзу «TAIEX» з метою отримання практичного досвіду з питань забезпечення кращого доступу до якісної освіти через громадянське суспільство з 30 січня по 01 лютого 2018 року відбувся навчальний візитпредставників Державної інспекції навчальних закладів України до Державного виконавчого агентства освіти в Шотландії (м. Глазго, Королівство Великої Британії та Північної Ірландії).

У ході візиту співробітники ДІНЗ ознайомилися з практичним досвідомДержавного виконавчого агентства освіти в Шотландії (далі - Агентство) із питань взаємодії з інститутами громадянського суспільства та вдосконалення державної політики у цій сфері.

Проведено робочі зустрічі з фахівцями Агентства, комунікаційного департаменту, навчального інституту Шотландії (найбільшого викладацького профспілкового союзу у Шотландії EIS) та ознайомлено з структурою роботи з громадськістю. Представлена інформація містила: реєстри, базу громадських інституцій, нормативні засади діяльності. Особливу увагу приділено вимогам, особливостям  та досвіду інтеграції національних освітніх систем Шотландії та країн-членів Європейського Союзу.

Зокрема, учасники заходу розглянули інформацію щодо співпраці Агентства з громадськістю у Шотландії, яка також налагоджена через функціонування веб-сайтів, соціальної мережі (Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram), блогів, цифрових каналів та роботу веб-ресурсів для покращення спілкування з вчителями, директорами, батьками, місцевими муніципалітетами. Соціальні медіа надають широкий спектр онлайнових технологій та інструментів, які дозволяють користувачам взаємодіяти один з одним шляхом обміну інформацією, думками, знаннями та інтересами, при цьому оновлення доступне цілодобово 24/7, на різних платформах. Так, Агентствомає чотири офіційні веб-сайти:

1) Education Scotland – Державне виконавче агентство освіти в Шотландії;

2) National Improvement Hub – Національний центр удосконалення (для директорів та вчителів шкіл);

3) Parentzone – для батьків, який складається з 18 батьківських організацій, а саме: етнічних меншин, дітей ув’язнених батьків, дітей військових, булінгу, релігійних та інші.;

4) Scottish National Standardised Assessments – Шотландське національнеоцінювання за стандартами (тестування)

Шотландські колеги поділились набутим досвідом під час реорганізації установи, розповіли про основні задачі, які стоять перед органом в період реформ: злиття окремих служб в одну установу та про освітні реформи із залученням громадськості, вчителів, батьків. Цікаво, що задачі з досягнення високого рівня якості освіти, які поставлені перед Агентством, вирішуються із застосовуванням сучасних методологій провідних світових компаній та установ. У фахівців Агентства є чітке розуміння ролі кожного окремо взятого співробітника у досягненні спільної мети. Оскільки, в ході спілкування інспекторів Агентства із директорами шкіл неодмінно підкреслюють мету контролю: не покарати, а донести до вчителя усвідомлення особистої відповідальності та впливу кожної його дії, кожного конкретного його рішення на рівень якості освітнього процесу.

Під час заходу вивчено досвід з налагодження зворотного зв’язку з громадськістю з метою забезпечення прозорості та відкритості державного органу, інструменти для побудови конструктивного діалогу.

Набуті знання та навички буде використано в роботі, а методологічні підходи - реалізовано у діяльності апарату та територіальних органів новоутвореної служби.  Весь отриманий досвід від шотландських колег буде враховано під час організації консультацій з громадськістю, підготовки з ними зустрічей, а також у розробці планів Державної служби якості освіти України.

Державна інспекція навчальних закладів України висловлює вдячність за організацію навчального візиту Європейській Комісії (European Commission) та представникам Державного виконавчого агентства освіти в Шотландії за практичну реалізацію цієї події.

Довідково:

   ТАІЕХ (Technical Assistance Information Exchange) - інструмент інституційної розбудови, що забезпечує підвищення професійної спроможності державних службовців та надання короткострокової технічної допомоги з питань наближення національного законодавства до норм і стандартів ЄС.

     Інструмент технічної допомоги та обміну інформацією (TAIEX) був заснований Генеральним Директоратом Європейської Комісії з питань розширення у 1996 році як програма, що покликана допомагати країнам-кандидатам у стислі терміни розв’язати питання запровадження законодавства ЄС (acquis communautaire). Завдання ТАІЕХ полягає в спрощеному механізмі передачі та обміні передовим досвідом між країнами-бенефіціарами й країнами-членами Європейського союзу. 

     Визначальними рисами інструменту TAIEX є сфокусованість на розв’язанні конкретних проблем розвитку та інтеграції, що вимагає від адміністрацій країн-бенефіціарів ініціативного підходу, самостійного визначення своїх потреб, підготовки і подання заявок, та мобільність (від подання заявки on-line до надання допомоги проходить від двох до трьох місяців), що дає змогу використовувати його для вирішення термінових нагальних питань.

     Використання зовнішньої допомоги Європейської Комісії у рамках ТАІЕХ в Україні здійснюється відповідно до Порядку підготовки та виконання плану залучення зовнішньої допомоги Європейської Комісії у рамках ТАІЕХ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.04.2008 № 316.

     Завдання інструменту ТАІЕХ:

забезпечення функціонування спрощеного механізму передачі та обміну передовим досвідом між країнами-бенефіціарами та країнами-членами Європейського Союзу;

налагодження «мережевих» зв’язків з європейськими партнерами;

сприяння вирішенню практичних проблем розвитку та інтеграції країни - бенефіціара до ЄС;

посилення адміністративної та інституційної спроможності органів державної влади.

     Механізм використання інструменту ТАІЕХ передбачає реалізацію за рахунок коштів ЄС наступних заходів:

відрядження (експертні місії) від 1 до 2 експертів з країн-членів ЄС до України на короткий термін (до 1 тижня);

навчальні візити до країн-членів ЄС (до 5 робочих днів, максимум З представники від України);

семінари та робочі зустрічі в Україні;

участь представників України у заходах ТАІЕХ за кордоном.

     Основні цільові групи ТАІЕХ:

державні службовці, що працюють в центральних органах виконавчої влади;

державні службовці, що працюють в місцевих органах виконавчої влади, та асоціаціях місцевих органів влади;

представники органів юстиції та правоохоронних органів.

     Експерти, запрошені в рамках заходів ТАІЕХ, в основному, є державними службовцями країн-членів ЄС, які працюють у аналогічних органах країни-бенефіціара. Дуже часто експерти є практикуючими спеціалістами в конкретній сфері.

     Переваги співпраці з ТАІЕХ:

обмін інформацією стосовно законодавства Європейського Союзу та національного законодавства, інституційної / адміністративної практики;

тісне співробітництво з країнами-членами ЄС;

набуття професійного та особистого досвіду.

 

 

 
   

 

Гаряча лінія Державної служби якості освіти України з питань вищої освіти: (044) 236-33-58, (044) 236-34-31; з питань загальної середньої та дошкільної освіти: (044) 236-10-50
Деякі розділи сайту працюють у тестовому режимі.

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше